Nicola Amati

Nicola Amati (Latince : Nicolaus Amatus) (1662-1752)
Nicola Amati

Nicola Amati, Girolamo Amati'nin beşinci çocuğudur ve Amati'nin kurucusu olan Andrea Amati'nin torunudur. Tüm Amati ailesi kemanları arasında modern çalıma en uygun kemanları Nicola Amati yapmıştır. Gençliğinde yapmış olduğu enstrumanlar, babasının çizgilerini taşımaktaydı. Ancak 1630'dan itibaren kademeli olarak kendi tarzını ortaya koymaya başladı. 1640'larda tamamen bir "Grand Amati" tasarımı ortaya çıkardı. Yapmış olduğu kemanlar, şekil olarak mükemmel, kavisli, uzun köşeli, güçlü ve çok temiz sesliydi,  tamamen zarafeti temsil ediyordu ve matematiksel olarak hesaplanmış anahatları ve saydam kehribar renkli verniği ile karakterize olmuştu.

Nicola Amati, sadece yapmış olduğu kemanlarla değil, öğretisiyle ve sanatını aktararak dünyaya katkısı olmasından dolayı da tarihteki çok önemli isimlerden biri olmuştur.

Nicola Amati'nin başlangıçta çocukları olmadığı için geleneksel olarak aile işini yürütmek için atölyesine dışarıdan çıraklar almıştır. Ünlü Guarneri ailesi kemanlarının kurucusu olan Andrea Guarneri, Jacob Stainer ve Antonio Stradivari de Nicola Amati'nin öğrencisidir. Antonio Stradivari'nin 1666'ta yapmış olduğu bir kemanın etiketinde "Alumnus Nicolais Amati"(Nicolo Amati'nin öğrencisi) yazmaktadır. Bu da, Antonio Stradivari'nin, öğretmeni Nicola Amati'ye olan hayranlığını ve saygısını göstermektedir.
Keman yapımı soyağacı

Nicola Amati'nin belgelenmiş diğer öğrencileri arasında Bartolomeo Cristofori, Giovanni Battista Rogeri, Matthias Klotz, Bartolomeo Makarna, Giacomo Gennaro ve Jacob Railich te yer almaktadır. Nicola'nın oğlu olan Hieronymus da (Girolamo olarak da bilinmektedir) (1649-1740), Amati geleneğinin son ismi olmuş ve aile geleneğini devam ettirmemiştir. Öğrencisi olan Jacob Stainer de yalnız bir deha olarak yaşamış ve ölmüştür. Gelenek, Stradivari ve Guarneri ailelerine kalmıştır.

Genellikle keman etiketlerinde isimlerin latince formları olarak "Andreas, Antonius, Hieronymus ve Nicolaus olarak ve aile ismi de bazen latince Amati yerine "Amatus" olarak yazmaktaydı.

Nicola Amati'nin enstrumanlarını kullanan kişiler arasında ünlü kemancı Thomas Bowes ve kontrbasçı Chi-Chi Nwanojku OBE' de bulunmaktadır.

ROCK MARKET ANTALYA

Diğer yazılarımız :

Keman Çalması Neden Çok Zordur?Yorumlar